Hemen Üye Olun

İlk alışverişinize özel
200 TL ek indirim kazanın!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

Lizaypirlanta.com’a üye olmanın ayrıcalıklarını yaşayın

İlk alışverişinize özel 200 TL ek indirim

Özel indirimler

Ücretsiz sigortalı kargo

Taksitli alışveriş

HRD GIA

Pırlanta Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey!

İlk kez pırlanta almak için uzman olmaya çalışmayın, sadece araştırmanızı nasıl yapacağınızı bilmenizde fayda var. Sevgilinize evlilik teklif edeceksiniz ya da kendi kendinize bir pırlanta alacaksınız, hayatınızın bu güzel an’ını daha karışıklaşmaması için size dikkat etmeniz gereken 6 şeyi hatırlatalım istedik.


1- Ürünün Sertifikası Var mı?

Pırlanta’nın 4 Csi denilen kesimi, rengi, berraklığı ve ağırlığı fiyatını belirliyor. Ve tüm bu detaylar ürün sertifikasında belirtiliyor. HRD ve GIA bu konuda uluslararası sertifika veren kurumlar. İlk sormanız gereken şey pırlantanın uluslararası sertifikası var mı?

2- Ne renk olmalı?

Pırlanta alırken eğer biraz pahalı bir ürüne denk geldiyseniz muhtemelen ürün D renk. D, E, H gibi renk yelpazesi duyacaksınız. D en beyaza yakın olan renk, dolayısı ile fiyatı yüksek olan renk

3- Berraklığı nasıl olmalı?

Pırlantanın berraklığı önemli kriterlerden. İçindeki doğal lekecikler profesyonel olunmadığında farkedilemeyecek boyutta olabiliyor. Berraklık seviyesi ürünün kalitesini arttırıyor. Berraklık IF ya da FL’de başlayarak VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, SI3, I1... gibi ilerlemektedir.

4- Ağırlığı

 Karat diye duyacağınız bir ağırlık birimidir. Tektaş yüzüklerde kullanılan pırlantalar, ortalama olarak 0,20 karat ile 0,50 karat aralığındadır. 0,50 karat üzeri, 1, 2, 5 karat tektaşlar da mevcut.

5- Kesimi

 Pırlantanın kesimi kalitesini, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranları belirler. İyi bir kesim ışığa tutulduğunda gökkuşağının tüm renklerini bir kıvılcım gibi gözünüze yansıtır. Excellent, Very Good, Good,, Fair değerlerini içerir. Sertifikadaki kesim sınıfının en kötü ihtimalle Very Good olmasına dikkat ediniz.

6- Partnerinizin beklentisi

Kız arkadaşınızın ya da eşinizin beklentileri önemli. Hem görsel olarak beğenilecek bir ürün, hem de eline uygun ölçüde olması için önceden biraz konudan bahsetmeniz ve parmak ölçüsünü edinmenizde fayda olacaktır.