Blog Mağazalarımız Siparişlerim
Kapat
Menü
Kapat
Sepetim

Pırlanta Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey!

İlk kez pırlanta almak için uzman olmaya çalışmayın, sadece araştırmanızı nasıl yapacağınızı bilmenizde fayda var. Sevgilinize evlilik teklif edeceksiniz ya da kendi kendinize bir pırlanta alacaksınız, hayatınızın bu güzel an’ını daha karışıklaşmaması için size dikkat etmeniz gereken 6 şeyi hatırlatalım istedik.


1- Ürünün Sertifikası Var mı?

Pırlanta’nın 4 Csi denilen kesimi, rengi, berraklığı ve ağırlığı fiyatını belirliyor. Ve tüm bu detaylar ürün sertifikasında belirtiliyor. HRD ve GIA bu konuda uluslararası sertifika veren kurumlar. İlk sormanız gereken şey pırlantanın uluslararası sertifikası var mı?

2- Ne renk olmalı?

Pırlanta alırken eğer biraz pahalı bir ürüne denk geldiyseniz muhtemelen ürün D renk. D, E, H gibi renk yelpazesi duyacaksınız. D en beyaza yakın olan renk, dolayısı ile fiyatı yüksek olan renk

3- Berraklığı nasıl olmalı?

Pırlantanın berraklığı önemli kriterlerden. İçindeki doğal lekecikler profesyonel olunmadığında farkedilemeyecek boyutta olabiliyor. Berraklık seviyesi ürünün kalitesini arttırıyor. Berraklık IF ya da FL’de başlayarak VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, SI3, I1... gibi ilerlemektedir.

4- Ağırlığı

 Karat diye duyacağınız bir ağırlık birimidir. Tektaş yüzüklerde kullanılan pırlantalar, ortalama olarak 0,20 karat ile 0,50 karat aralığındadır. 0,50 karat üzeri, 1, 2, 5 karat tektaşlar da mevcut.

5- Kesimi

 Pırlanta kesimi kalitesini, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranları belirler. İyi bir kesim ışığa tutulduğunda gökkuşağının tüm renklerini bir kıvılcım gibi gözünüze yansıtır. Excellent, Very Good, Good,, Fair değerlerini içerir. Sertifikadaki kesim sınıfının en kötü ihtimalle Very Good olmasına dikkat ediniz.

6- Partnerinizin beklentisi

Kız arkadaşınızın ya da eşinizin beklentileri önemli. Hem görsel olarak beğenilecek bir ürün, hem de eline uygun ölçüde olması için önceden biraz konudan bahsetmeniz ve parmak ölçüsünü edinmenizde fayda olacaktır.

Blog Son Eklenenler
/

Tektaş Pırlanta Küpeler: Elegansın Taçlandırılması

Lizay, her biri kendi başına bir sanat eseri olan pırlanta takılarıyla öne çıkar. Bu yazımızda, tektaş pırlanta küpelerin eşsiz ışıltısına ve elegansına dikkat çekmek istiyoruz.

Devamını Oku

Zarif ve Göz Alıcı Pırlanta Setler: Tektaş ve Baget Seçenekleri

Pırlantanın büyüleyici parlaklığı, tarihsel dönemler boyunca birçok kadının gönlünde taht kurmuştur. Fakat pırlanta setlerdeki bu ihtişamı en iyi şekilde sunan tasarımlardan iki tanesi şüphesiz tektaş ve baget pırlanta setleridir.

Devamını Oku

Altın Bileklik Modelleri: Zarafetin Sembolü

Altın bileklik, yüzlerce yıldır zarafetin ve zenginliğin bir sembolü olarak kabul edilir. Bu değerli metal, tarih boyunca kraliyetler, asiller ve halk arasında değerli bir aksesuar olarak yer bulmuştur.

Devamını Oku

Alyans Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alyanslar, iki kişi arasındaki sevgi ve bağlılığın simgesidir. Evlilik ritüeliyle özdeşleşmiş olan bu yüzükler, tarih boyunca birçok kültürde önemli bir yere sahiptir.

Devamını Oku

Düğün Takılarıyla Özel Gününüzü Parlatın

Düğün takıları, tarihsel süreçte sadece estetik amacı taşımamış, aynı zamanda belirli kültürlerde statüyü, zenginliği ve hatta koruma amacıyla da kullanılmıştır

Devamını Oku

Pırlanta ve Moda: İkonik Takılarla Trendlere Ayak Uydurun!

Takılar, moda dünyasının en etkileyici parçalarından biri olarak kabul edilir. Özellikle pırlantalar, sadece görkemleri ve ışıltıları ile değil, aynı zamanda her bir parçanın özgün bir hikayesi olmasıyla da büyüler. Lizay Pırlanta

Devamını Oku

Pırlanta Takılarla Şıklık Rehberi: Her Durumda Parlayın!

Lizay Pırlanta olarak sizlerle, pırlanta takıların eşsiz dünyasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Pırlantanın muhteşem ışığına kendinizi bırakın ve parıl parıl bir stil oluşturmanın inceliklerini keşfedin. Her durum ve etkinlik için ideal pırlanta takı kombinasyonlarını keşfedeceğiz. Sadece günlük yaşamda değil, özel anlarda ve iş hayatında da nasıl şıklık katacaklarına dair ipuçlarını paylaşıyoruz.

Devamını Oku