Blog Mağazalarımız Siparişlerim
Kapat
Menü
Kapat
Sepetim

Bakmaya Doyulmayan Beştaş Zarafeti

Evlilik yüzükleri genelde alyans tercih edilir fakat bazı gelinler alyans yüzük takmak yerine bazen beştaş ya da tamtur pırlanta kullanabiliyorlar. Beştaş pırlantalı yüzükler hayli gösterişli bir takıdır. Her bir taşı sizlerin yüklediği anlamları taşır. Çoğunlukla sadakat, aşk, mutluluk, huzur ve bereketi sembolize eder.  Beştaş pırlanta yüzükler de verilen karat ağırlığı yüzükteki beş taşın hepsinin toplam karatının ağırlığıdır. Örnek olarak 1,00 ct şeklinde bir beştaşın her bir taşı 0,20 karat olan taşlardan meydana gelir.

Özel Günleriniz İçin Hediye

Eşiniz için evlilik yıl dönümü veya doğum günü gibi özel günlerde hediye edebileceğiniz bir yüzük bakıyorsanız ve eşinizin pırlanta yüzüğü yok ise, tamtur, tektaş veya beştaş pırlanta yüzükleri tercih edebilirsiniz. Tektaş ve beştaşların birlikte kombin edilip de kullanılabilmektedir. Beştaş pırlanta yüzük özellikle evlilik veya ilişkinin beşinci yılında alınması için biçilmiş bir kaftandır.

Beştaş Yüzükler Nasıl Saklanır?

Pırlanta taşlar her ne kadar en sert maden de olsalar, her zaman en iyi şekilde parıldamalarını sağlamak ve değer kaybına uğramaması için özel bir bakım yapılması gerekir. Doğada bulunan bir elmasın kristalleşmesi milyonlarca yıllık basınç ve ısı ile olur. Bu durum mücevherlerin mümkün olduğunca en iyi bakımı yapmak ve en parlak haliyle korunması gerekir. Temizlik çeşitleri arasında amonyak banyosu, deterjan banyosu ve soğuk su banyosu yöntemleri bulunmaktadır. Bu temizleme çeşitlerinin yanı sıra düzenli şekilde profesyonel temizlik yaptırılabilir.

Pırlanta yüzükler her gün kullanılıyorsa kir, makyaj veya benzeri parlaklığını azaltan etkiler kolayca taşın üzerinde birikebilir. Bu aşamada temizlik işlemini profesyonel ellere bırakmanızı tavsiye ederiz. Pırlanta üzerinde yüksek frekanslı temizleyici maddeler kullanılması durumunda taş üzerinde çatlaklar oluşmasına sebep olur. Örneğin amonyak banyosu yöntemiyle temizlik yapılacaksa bir miktar amonyak ve altı birimden oluşan su ile bir solüsyon yapılır ve fırçalanarak uygulanır.

Bir diğer yöntem olan deterjan banyosu yapımı kolay bir solüsyondur fakat miktarları oldukça önemlidir. Ev tipi deterjan ve ılık suyla küçük bir kaba köpük hazırlanır. Solüsyonda hiçbir şekilde klor oluşmaması gerekmektedir. Yine fırçalayarak pırlanta taşlara uygulanır son olarak süzgeç yardımıyla üzerine ılık su dökerek durulanır.

Blog Son Eklenenler
/

Tektaş Pırlanta Küpeler: Elegansın Taçlandırılması

Lizay, her biri kendi başına bir sanat eseri olan pırlanta takılarıyla öne çıkar. Bu yazımızda, tektaş pırlanta küpelerin eşsiz ışıltısına ve elegansına dikkat çekmek istiyoruz.

Devamını Oku

Zarif ve Göz Alıcı Pırlanta Setler: Tektaş ve Baget Seçenekleri

Pırlantanın büyüleyici parlaklığı, tarihsel dönemler boyunca birçok kadının gönlünde taht kurmuştur. Fakat pırlanta setlerdeki bu ihtişamı en iyi şekilde sunan tasarımlardan iki tanesi şüphesiz tektaş ve baget pırlanta setleridir.

Devamını Oku

Altın Bileklik Modelleri: Zarafetin Sembolü

Altın bileklik, yüzlerce yıldır zarafetin ve zenginliğin bir sembolü olarak kabul edilir. Bu değerli metal, tarih boyunca kraliyetler, asiller ve halk arasında değerli bir aksesuar olarak yer bulmuştur.

Devamını Oku

Alyans Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alyanslar, iki kişi arasındaki sevgi ve bağlılığın simgesidir. Evlilik ritüeliyle özdeşleşmiş olan bu yüzükler, tarih boyunca birçok kültürde önemli bir yere sahiptir.

Devamını Oku

Düğün Takılarıyla Özel Gününüzü Parlatın

Düğün takıları, tarihsel süreçte sadece estetik amacı taşımamış, aynı zamanda belirli kültürlerde statüyü, zenginliği ve hatta koruma amacıyla da kullanılmıştır

Devamını Oku

Pırlanta ve Moda: İkonik Takılarla Trendlere Ayak Uydurun!

Takılar, moda dünyasının en etkileyici parçalarından biri olarak kabul edilir. Özellikle pırlantalar, sadece görkemleri ve ışıltıları ile değil, aynı zamanda her bir parçanın özgün bir hikayesi olmasıyla da büyüler. Lizay Pırlanta

Devamını Oku

Pırlanta Takılarla Şıklık Rehberi: Her Durumda Parlayın!

Lizay Pırlanta olarak sizlerle, pırlanta takıların eşsiz dünyasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Pırlantanın muhteşem ışığına kendinizi bırakın ve parıl parıl bir stil oluşturmanın inceliklerini keşfedin. Her durum ve etkinlik için ideal pırlanta takı kombinasyonlarını keşfedeceğiz. Sadece günlük yaşamda değil, özel anlarda ve iş hayatında da nasıl şıklık katacaklarına dair ipuçlarını paylaşıyoruz.

Devamını Oku