Hemen Üye Olun

İlk alışverişinize özel
100 TL ek indirim kazanın!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

Lizaypirlanta.com’a üye olmanın ayrıcalıklarını yaşayın

İlk alışverişinize özel 100 TL ek indirim

Özel indirimler

Ücretsiz sigortalı kargo

Taksitli alışveriş

Üye Ol
HRD GIA

Beştaş ve Tektaş Uyumu

Kadınlar için çocukluk döneminden beri süre gelen bir düşün, gerçekleşmesi anlamına gelen pırlanta yüzük, birçok çeşit barındırmaktadır. Bu pırlantaların saflık derecesine göre değişkenlik gösteren yüzükler, aynı zamanda her bütçeye uygun seçenekleri ile de her kullanıcı için uygun hale gelmektedir.

Yüzük Seçiminde Önemli Noktalar

Erkekler, bu konuda büyük bir titizlik ile çalışmak zorundadırlar. Partnerlerinin el yapısına uygun olan yüzüğü seçmek bir hayli zordur. Çiftler bu konuda birbirleri ile doğru bir iletişim kurmalıdır. Araştırmalara göre çiftlerin kavgaları, bu dönemde yoğun bir hale geldiğinden ötürü, bu süreçte çiftlerin karşılıklı saygı çerçevesi içerisinde iletişim kurmalıdır. Yüzük seçiminde önemli noktalardan ilki parmak ölçüsü ve takacak olan kişinin el yapısıdır. Montür seçimi, pırlanta çeşidi, halka şekli, yüzük rengi gibi birçok farklı seçenek, çiftlerin akıllarını karıştırmaktadır. Bu kadar seçenek bulunması, çiftlere kolaylık getirmesinin yanı sıra, arada bir kafa karışıklığına da sebep olabilir.

Pırlanta Fiyatı Neye Göre Değişmektedir?

İster tektaş, ister beştaş yüzük seçilsin, pırlanta çeşitleri her bütçeye uygun bir şekilde üretilmektedir. Bu yüzüklerin fiyatlandırmasındaki etkenlerden biri de pırlantanın kesimidir. Pırlantalar ile ilgili araştırmalara giren kişilerin ise duyacağı ilk kelime karattır. Karat, yüzüğün içerisinde bulunan taşların, içerisindeki pırlantanın ağırlığını belirleyen ölçüdür. Taşın büyüklüğü değiştikçe ağırlığı da değişiklik gösterir ve bu fiyat anlamında da değişkenlik yaratmaktadır. Pırlanta fiyatlarında değişiklik yaratan bir diğer özellik ise ışıltısı, yani berraklığıdır. İnsan gözü ile genelde fark edilemez olsa da, kuyumcuların sahip olduğu özel gözlükler ile berraklık çok kolay bir şekilde fark edilebilmektedir. Aynı şekilde, pırlantanın rengi de çıplak göz ile ayırt edilemez. Pırlantalar genelde renksiz gibi gözükse de, renk paletlerinde farklı tonları işaret etmektedir.

Beştaş ve Tektaş Arasındaki Farklar

İnsanın aklına gelen ilk şey, beştaş yüzüklerin, tektaş yüzüklerden daha pahalı olduğudur. Fakat bu her yüzük için doğruluk barındırmamaktadır. Pırlantaların değeri çok fazla değere göre değiştiği için, bazı tektaş yüzükler, beştaş yüzüklerin bir hayli yukarısında fiyatlandırılmaktadır. Tektaş yüzüklerin ve beştaş yüzüklerin farkı, montör sayılarının ve yükseklik durumlarının değişkenliğidir.

Beştaş ve Tektaş Yüzük Kullanımı

Beştaş yüzüğü ve tektaş yüzüğü aynı anda kullanmak isteyen kadınlar, iki yüzüğü de sol elin yüzük parmağına takmalıdır. Tektaş yüzüğün montörünün, beştaş yüzükte bulunan montörlerden daha yüksekte bulunması, daha şık ve zarif bir görüntü sunmaktadır. Ayrıca daha da güzel bir görüntüye ulaşmak adına, beştaş yüzükte bulunan pırlantanın toplam karatı, tektaş yüzüğün karatından daha yüksek olmalıdır.