Pırlanta Kesim

Bir elmasın özelliklerinden birçoğunu doğa belirler,ancak taşın gerçek pırıltısını,ateşini ve nihai güzelliğini ortaya çıkartmak deneyimli bir kesim ustasının becerisine bağlıdır. Boyutu ve şekli ne olursa olsun,iyi kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtır. Işık, ayna gibi fasetlere çarpar ve taşın tepesinden dışarıya dağılarak ateşli ışıltısını ortaya çıkarır. Bir elmas çok derin ya da çok yassı bir şekilde kesilirse, o zaman yanlardan veya dipten ışık kaybedilir. Bu yüzden pırlantanın parlaklığı ve değeri azalır. 

Pırlanta kesimi, taşın simetrisi ve boyutlarıyla ilgili bir özelliktir. Renk ve barraklık olarak çok iyi olan bir pırlanta, hatalı bir kesimden dolayı mat görünebilir. 

Bu nedenle kesim çok önemli bir özellik olmasının yanında, pırlantanın değerini belirleyen 4 özellikten doğrudan insan etkisine açık tek özelliktir. Pırlantalar genelde birbirini tam açıyla kesen 57 fasetten oluşmaktadır. 

Bir pırlantanın kesimi görsel boyutunu da etkileyebilir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlanta, kesimlerinin derinliği ya da şekline bağlı olarak değişik boyutlardaymış gibi gözükebilir. 

Kesim sözcüğü ile aslında pırlantanın şekli de ifade edilir. Yuvarlak, kare, damla ya da kalp şekilleri en çok bilinenler arasındadır ama ilerleyen teknoloji sayesinde çok daha farklı şekiller ve kesimler de ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de üretilen ve satılan ürünlerin büyük bir kısmını yuvarlak kesim pırlanta oluşturmaktadır. 

Pırlanta kesim şeklinizi seçerken beğenileriz kadar el ve parmak yapınızın şekli, takınızı kullanmayı düşündüğünüz ortamların da önemi vardır. İnce ve kısa parmaklar için özellikle yuvarlak kesim pırlantalar önerilirken, daha kalın parmaklarda prenses, zümrüt kesim ve markiz gibi daha yassı kesimler tercih edilebilir. Ayrıca merkezde büyük bir pırlanta ve çevresinde küçük boyda pırlantalarla takınızı farklılaştırabilir ve daha göz alıcı bir hale getirebilirsiniz. 

Aşağıda pırlanta şekillleri konusunda temel bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilir ya da iletişim formu ile sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Yuvarlak 

Yuvarlak kesim pırlantalar, günümüzde en çok kullanılan ve en çok talep edilen pırlanta kesim şeklidir. Pırlanta kesim ustaları 100 yıldır yuvarlak bir pırlantada ateş ve parlaklığı en iyi şekilde yansıtmak için ışığın davranışlarını ve ileri matematiğin teorilerini kullanmaktadırlar. Buna en uygun olan kesim yuvarlak kesimdir. 

Prenses 

Prenses kesim, yuvarlak kesimden sonra en popüler olan kesimdir. Farklı kesim şekli ve ışığı çok iyi yansıtma becerisi sayesinde özellikle tek taş yüzüklerde talep edilmektedir. Prenses kesim geleneksel bir kare formatında olmakla birlikte, bazı kesimlerde kenarlardan biri diğerine % 5-10 daha uzun olabilir. 

Zümrüt Kesim

Zümrüt kesim çok eski yıllardan beri elmaslarda kullanılan bir kesim şeklidir. Basamaklı bir yapıya sahip olan bu kesimde, taşın tabla kısmı açık ve geniştir. Taşın içerisindeki tüm izler ve lekeler diğer kesimlere göre daha çok görünür. Bu nedenle özellikle Zümrüt kesimde berraklık çok önemlidir. Zümrüt Kesim taşlar genelde yanında yuvarlak kesim taşlarla kullanılır. Zümrüt kesimdeki en ideal oran uzun olan kenarın kısa kenardan % 30-40 uzun olmasıdır. 

Markiz 

Markiz kesim, carat ağırlığını azami dereceye çıkarabilir, bu şekilde daha düşük caratlı bir pırlanta daha büyük görünür. Markiz kesim ayrıca parmakları ince ve uzun gösterir. İdeal kesim markiz pırlanta da en boy oranı 1,75 ve 2,25 arasındadır.

Oval

Oval kesim yuvarlak kesime benzer bir parlaklığa sahiptir. Oval kesim pırlantalar özellikle tektaş yüzük kullanımında popülerdir ve parmakları daha zarif gösterir. İdeal oval kesim pırlanta da en boy oranı 1,33 ve 1,66 arasındadır.

Damla 

Gözyaşı olarakta adlandırılan damla kesim pırlanta, tek bir noktadan başlar ve yuvarlak bir şekilde son bulur. Özellikle kolye ve küpelerde kullanılan bu kesim kullanılan ürünü size has bir hale dönüştürür. İdeal damla kesim pırlanta da en boy oranı 1,33 ve 1,66 arasındadır.

Kalp 

Kalp aşkın en bilinen sembolüdür. Kalp kesim pırlantalarla aşkın simgesini en ışıltılı ve benzersiz bir şekilde ortaya çıkartan ürünler şıklığınıza katacağı değerler dışında duygusal anlamı ile de göz alıcı olacaktır. Kalp kesim pırlantaların J color ve üstü olması tercih edilir. İdeal kalp kesim pırlanta da en boy oranı 0,99 ve 1,10 arasındadır. Kalp kesim pırlantalarla üretilen özel ürünleri Lizay' da bulabilir ve ya özel siparişle yaptırabilirsiniz.