Hemen Üye Olun

İlk alışverişinize özel
100 TL ek indirim kazanın!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

Lizaypirlanta.com’a üye olmanın ayrıcalıklarını yaşayın

İlk alışverişinize özel 100 TL ek indirim

Özel indirimler

Ücretsiz sigortalı kargo

Taksitli alışveriş

Üye Ol
HRD GIA

Sertifikalı Pırlantanın Önemi

Erkekler sevdiği kadına evlenme teklifi için tektaş yüzükleri seçerken zorlanabilirler. Gittikleri mağazadaki personellerden her ne kadar destek alsalar da kendisinin de dikkat edebileceği en önemli nokta alınan parçanın sertifikalı olmasıdır. Satın alınması düşünülen elmas, pırlanta veya benzeri değerdeki taşlardan herhangi birisinin sertifikalı alınması demek alınan ürünün değerinin koruma altına alındığı anlamına gelir. Bunun yanı sıra alınan ürünün sertifikalı olması, değerli taşa değerinden fazla bir ödeme yapmanızı engelleyecektir. Alınan pırlanta veya diğer değerli taşların sertifikasının olması demek, kullanılan taşın bağımsız kurumlar tarafından değerinin ve özelliklerinin belirlendiği anlamına gelir.

Değerli Taş Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta ve elmas gibi taşların ışıltıları ürünün değerini ve kalitesini belirler. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken 4C kuralı vardır. 4C’nin açılımı özelliklerin İngilizce baş harflerinden oluşur. Renk (color), kesim (cut), berraklık (clarity) ve ağırlık (carat) kriterlerini 4C kuralını ifade eder. 4C kuralı başta pırlanta olmak üzere diğer tüm değerli taşlarında değerinin ölçülmesinde büyük rol oynar. 4C kuralındaki özelliklerin alacağınız taşta yer alıp almadığını görmek için mücevher sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Pırlanta sertifikası 4C özellikleri yönünden pırlanta taşının özelliklerini, simetrisini ve cila kalitesi gibi bilgilere ayrıntılı bir şekilde yer verir. Bunun yanı sıra sertifikalarda taşın şekil bilgisi, kesim derecesi, rapor numarası ve taşın sertifika edildiği tarih gibi bilgileri de görmek mümkündür. Pırlanta veya diğer değerli taşların sertifikalı olarak alınması yapılan alışverişin de güvenli olduğu anlamına gelir.

Uluslararası Mücevher Sertifikaları

Dünyada birçok gemoloji enstitüsü pırlanta ve diğer değerli taşların sertifikasını verse de uluslararası geçerliliği olan az sayıda enstitü bulunmaktadır. Uluslararası geçerliliğe sahip taş bilimi enstitüsü olarak Amerika Gemoloji Enstitüsü başı çekmektedir. Bu enstitü 1931 yılında kurulmuş olup günümüze kadar gelen sivil bir örgüttür ve dünya çağında otorite olarak kabul görür.

Enstitü 4C kuralını kullanmasıyla tanınır ve pırlanta gibi değerli taşlara GIA sertifikası verir. Bu sertifika ile alınan parçalar dünyanın her yerinde satılmak istendiğinde değerinden düşmeden satılabileceğine garanti verir. Bir diğer uluslararası saygınlığa sahip sertifika ise HDR sertifikasıdır. HDR Antwerp 1976 senesinde Belçika’da hiçbir kar amacı gütmeden oluşturulmuştur. Bu iki sertifika dışında EGL, IGI ve AGSL de uluslararası saygınlığa ve geçerliliğe sahip diğer sertifika çeşitleridir. Bu sertifikalardan herhangi birine sahip bir değerli taş dünyanın her yerinde aynı kalite ve değere sahip demektir. Bizler Lizay pırlanta olarak sizlere dünya standartlarında sertifikalı ürünler sunmaktayız. Web sitemiz üzerinden bu ürünleri inceleyebilirsiniz.