Hemen Üye Olun

İlk alışverişinize özel
100 TL ek indirim kazanın!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

Lizaypirlanta.com’a üye olmanın ayrıcalıklarını yaşayın

İlk alışverişinize özel 100 TL ek indirim

Özel indirimler

Ücretsiz sigortalı kargo

Taksitli alışveriş

Üye Ol
HRD GIA

Elmas Kullanımı, Özellikleri ve Güzelliği

Taşların en değerlisi olan elmas, günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle takı sektöründe, zarif bir taş olarak sıkça görülen elmas taşı, aşkın, saflığın ve ışıltının sembolü olarak kabul edilmektedir ve oldukça pahalıdır. Dünyadaki en sert madenlerden birisi olarak kabul edilmesi, elmasın değerini arttırmaktadır. İlk olarak M.Ö. 500 yılında Hindistan topraklarından çıkarılan elmas, geçmiş çağlarda da ticaret unsuru olarak kullanılmıştır. Peki, elmas nasıl oluşur? Nerelerde kullanılır? Bu değerli taşın özellikleri nelerdir? İşte cevapları:

Elmas Nasıl Oluşur?

Varlığı milyarlarca yıl öncesine dayanan elmasın, yer kabuğunda gerçekleşen hareketler ile oluştuğu düşünülmektedir. Elmas, dünya üzerinde en çok Güney Afrika ve Hindistan’da çıkarılmaktadır. Dünya’nın daha birçok bölgesinde, dağınık olarak bulunduğu düşünülen elmas taşını çıkartma işlemleri devam etmektedir. Elmas taşının oluşması için, belirli bir sıcaklık ve basınç gerekmektedir. Bu taşın oluşum yeri, yer kabuğunun altında, çekirdeğe yakın kısımdır. Elmas bulunduğu zaman, özel tekniklerle işlenmesi yapılmaktadır.

Elmasın Özellikleri

Elmas dünya üzerinde ki en değerli ve yaşlı taşlardan birisidir. Öyle ki bu taşın, galakside bulunan çoğu yıldızdan daha yaşlı olduğu söylenmektedir. Doğal madenlerin en serti olarak kabul edilen elmas taşının iletkenliği, olağanüstü derecede iyidir. Elmas, yeryüzünde bulunan tüm elementleri çizebilir. Tartıdaki ölçü birimi karattır.

Elmas Kullanımı

Bu değerli taşın en çok kullanıldığı alan, takı ve ziynet eşyalarıdır. Elmas işlendiği zaman, pırlantaya dönüşmektedir. Buda takı sektörü için vazgeçilmez ve en gösterişli dönüşümdür. Kadınların zevkine göre, elmas taşından, tektaş farklı kesim ve modellerde birçok takı ürünü üretilebilmektedir. Sertliğinden dolayı elmas, endüstriyel çalışmalarda da kullanılmaktadır.

Elmasın Değeri Nasıl Belirleniyor?

Elmasın değerinin belirlenmesinde en büyük etken, bu değerli taşın rengidir. Büyüklüğü ve berraklığı da elmasın değerinin belirlenmesindeki diğer faktörlerdir. Elmasın, çatlak olmaması da önem arz etmektedir. Çatlak olan bir elmas, ışığı geçirmemektedir. Çatlaklar, elmasın değerini düşürmektedir. Yeşil ve pembe renge sahip elmaslar, oldukça değerlidir.

Elmasın Güzelliği

Elmas, kalitelisi zor bulunan ve çıkarılması oldukça meşakkatli bir süreç gerektiren, değerli bir taştır. Bazen küçük bir parça elmasın çıkarılabilmesi için, tonlarca toprağı elemek gerekebilir. Çıkarılmasının ve işlenmesinin zorlu olması, elmasın değerini arttırmaktadır. Ayrıca elmas, parlak bir taştır. İçine giren ışığı yavaşlatarak, muazzam görüntüler sunmaktadır. Elmasın işlenmesiyle yapılan tüm takı ürünleri, zarafeti ile göz kamaştırmaktadır. Yıllardır, aşkın ve saflığın simgesi olarak nitelendirilen elmas taşı, dünya üzerinde bulunan en değerli ve güzel taşlardan birisidir.