Hemen Üye Olun

İlk alışverişinize özel
100 TL ek indirim kazanın!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

Lizaypirlanta.com’a üye olmanın ayrıcalıklarını yaşayın

İlk alışverişinize özel 100 TL ek indirim

Özel indirimler

Ücretsiz sigortalı kargo

Taksitli alışveriş

Üye Ol
HRD GIA

Bakmaya Doyulmayan Beştaş Zarafeti

Düğünden önce bu yüzükler sol elin yüzük parmağına takılırken evlilik sonrası sağ elin yüzük parmağına geçer. Evlilik yüzükleri genelde alyans tercih edilir fakat bazı gelinler alyans yüzük takmak yerine bazen beştaş ya da tamtur pırlanta kullanabiliyorlar. Beştaş pırlantalı yüzükler hayli gösterişli bir takıdır. Her bir taşı sizlerin yüklediği anlamları taşır. Çoğunlukla sadakat, aşk, mutluluk, huzur ve bereketi sembolize eder.  Beştaş pırlanta yüzükler de verilen karat ağırlığı yüzükteki beş taşın hepsinin toplam karatının ağırlığıdır. Örnek olarak 1,00 ct şeklinde bir beştaşın her bir taşı 0,20 karat olan taşlardan meydana gelir.

Özel Günleriniz İçin Hediye

Eşiniz için evlilik yıl dönümü veya doğum günü gibi özel günlerde hediye edebileceğiniz bir yüzük bakıyorsanız ve eşinizin pırlanta yüzüğü yok ise, tamtur, tektaş veya beştaş pırlanta yüzükleri tercih edebilirsiniz. Tektaş ve beştaşların birlikte kombin edilip de kullanılabilmektedir. Beştaş pırlanta yüzükler özellikle evlilik veya ilişkinin beşinci yılında alınması için biçilmiş bir kaftandır.

Beştaş Yüzükler Nasıl Saklanır?

Pırlanta taşlar her ne kadar en sert maden de olsalar, her zaman en iyi şekilde parıldamalarını sağlamak ve değer kaybına uğramaması için özel bir bakım yapılması gerekir. Doğada bulunan bir elmasın kristalleşmesi milyonlarca yıllık basınç ve ısı ile olur. Bu durum mücevherlerin mümkün olduğunca en iyi bakımı yapmak ve en parlak haliyle korunması gerekir. Temizlik çeşitleri arasında amonyak banyosu, deterjan banyosu ve soğuk su banyosu yöntemleri bulunmaktadır. Bu temizleme çeşitlerinin yanı sıra düzenli şekilde profesyonel temizlik yaptırılabilir.

Pırlanta yüzükler her gün kullanılıyorsa kir, makyaj veya benzeri parlaklığını azaltan etkiler kolayca taşın üzerinde birikebilir. Bu aşamada temizlik işlemini profesyonel ellere bırakmanızı tavsiye ederiz. Pırlantalar üzerinde yüksek frekanslı temizleyici maddeler kullanılması durumunda taş üzerinde çatlaklar oluşmasına sebep olur. Örneğin amonyak banyosu yöntemiyle temizlik yapılacaksa bir miktar amonyak ve altı birimden oluşan su ile bir solüsyon yapılır ve fırçalanarak uygulanır.

Bir diğer yöntem olan deterjan banyosu yapımı kolay bir solüsyondur fakat miktarları oldukça önemlidir. Ev tipi deterjan ve ılık suyla küçük bir kaba köpük hazırlanır. Solüsyonda hiçbir şekilde klor oluşmaması gerekmektedir. Yine fırçalayarak pırlanta taşlara uygulanır son olarak süzgeç yardımıyla üzerine ılık su dökerek durulanır.